Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Cień Kłyma Sawura. Polsko-ukraiński konflikt pamięci

cie-klyma-sawura-polsko-ukraiski-konflikt-pamieci

Grzegorz Motyka o książce „Cień Kłym Sawura”:

„Książka dotyka dramatycznego fragmentu polskiej historii, gdzie zginęło około 100 tysięcy Polaków. Rzeź galicyjsko-wołyńska to jedna z najbardziej krwawych masakr ludności cywilnej w czasie drugiej wojny światowej. Staram się pokazać, że jeżeli odliczyć Holocaust, który był największą zbrodnią w historii, czy zagładę jeńców sowieckich (przypominam: Niemcy w 1941 i 1942 roku z premedytacją zagłodzili na śmierć blisko 3 miliony wziętych do niewoli żołnierzy sowieckich), to następne w kolejności są tak zwane małe ludobójstwa. A więc zbrodnie na ludności cywilnej: to co Ustasze zrobili z Serbami, pacyfikacje wsi białoruskich i właśnie zbrodnię galicyjsko-wołyńską.

To nie jest książka o samych faktach. Chciałem pokazać, jak całą sprawę opisują polscy i ukraińscy historycy, jak wyglądają obecne spory. Chciałem pokazać różnicę w pamięci – inaczej widzą to zawodowi historycy, inaczej publicyści, inaczej literaci.”

W 2013 roku mija siedemdziesiąta rocznica antypolskiej akcji OUN-UPA na Wołyniu. Oprócz uroczystości upamiętniających te tragiczne wydarzenia jest to również okazja do podsumowania dorobku historiografii polskie i ukraińskiej dotyczącej tego tematu. Doskonale w ten nurt wpisuje się książka przygotowana przez Grzegorza Motykę, jednego z najwybitniejszych znawców stosunków polsko-ukraińskich. Praca ta doskonale przybliża Czytelnikowi polsko-ukraiński konflikt pamięci.

dr Sławomir Poleszak

Grzegorz Motyka (ur. 1967) – historyk, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Rady Instytutu Pamięci Narodowej. Ostatnio publikował: „Ukraińska partyzantka 1942-1960″ (2006), „Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła” (2011), „Wojna po wojnie. Antysowieckie podziemie w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1944-1953″ (2012, współautor w Rafałem Wnukiem, Tomaszem Stryjkiem i Adamem F. Baranem).

Autor: Grzegorz Motyka
Tytuł: W cieniu Kłyma Sawura
Wydawnictwo: Wydawnictwo Oskar oraz Muzeum II Wojny Światowej
Rok wydania: 2013
ISBN:   978-83-63709-23-5
Oprawa: twarda
Ilość stron:  124

Książka do kupienia w intenetowej księgarni odkrywcy: http://odk.pl/cien-klyma-sawura,21411.html

 

Be Sociable, Share!

    Leave a Reply

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *